Strefa Rodzica

Prośby dziecka

Droga Mamo i Tato!

• Przytulaj mnie często. Nawet wtedy, gdy jestem już duży.

• Jesteś dla mnie jedną z najważniejszych osób w moim życiu.

• Pytaj mnie codziennie, jak mi się powiodło w przedszkolu/szkole.

• Słuchaj mnie uważnie, kiedy mówię o swoich problemach, śmiej się razem ze mną, gdy opowiadam o zabawnych zdarzeniach.

• Ułóż ze mną plan dnia, abym mógł dobrze zorganizować sobie czas.

• Chcę Ci pomagać – powierz mi obowiązki domowe na miarę moich możliwości.

• Pozwól mi na samodzielność. Jeżeli wszystko będziesz robić za mnie – ja niczego się nie nauczę.

• Bądź wobec mnie stanowczy. Będę czuł się pewniej i bezpieczniej.

• Pozwól rozwieszać w mieszkaniu moje prace, rysunki, wypracowania, by cieszyli się nimi wszyscy domownicy.

• Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasem dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

• Chwal mnie często, zauważaj wszystkie moje sukcesy, nawet te najmniejsze.

• Poczytaj mi lub porozmawiaj ze mną codziennie przed snem.

• Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.

• Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Ty możesz pomóc je zwalczyć na starcie.

• Nie porównuj mnie do nikogo, przede wszystkim do brata i siostry. Zauważ i pielęgnuj moją indywidualność.

• Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli to nie jest konieczne. O wiele więcej znaczy dla mnie to, co powiesz mi w cztery oczy.

• Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Jestem zdezorientowany, gdy nic z tego nie wychodzi.

• Nie zapominaj, że nie potrafię jeszcze wyrażać precyzyjnie myśli. Dlatego czasem nie możemy się porozumieć.

• Może wydawać Ci się, że jestem powolny i długo myślę. Bądź cierpliwy wobec mnie.

• Przepraszając mnie nie stracisz autorytetu. Za uczciwość umiem odpłacić miłością, jakiej jeszcze nie znasz.

• Cieszmy się wspólnie z mojego dzieciństwa. Ono bardzo szybko przemija.

Twoje dziecko